Penis Büyütme (Penis Uzatma) Ameliyatı

Penis Büyütme (Penis Uzatma) Ameliyatı Nedir?

Penis boyu, uzunluğu, kalınlığı ve işlevselliği erkekler için önemlidir. Peniste şekil bozuklukları, boyut sorunları, incelik ve eğirlikler görülebilmektedir. Penis büyülte ya da penis uzatma ameliyatın amacı penis boyunu uzatmaktır. Bu ameliyatın temelin, penisi pubik kemiğe bağlayan bağın kesilerek penisin serbest kalmasını sağlamak oluşturmaktadır. Ayrıca, kasık bölgesindeki yağların emilmesi (liposuction), penis ile testis torbası arasındaki cildin düzeltilmesi ve penis başına dolgu yapılması işlemleri de uygulanabilir. Penis uzatma ameliyatı sırasında, genellikle aynı anda yağ greftleri kullanılarak penis kalınlaştırma işlemi de yapılmaktadır.

Penis Bağının (Süspansör Ligaman) Kesilmesi

Süspansör ligaman yani penisi vücuda sabitleyen bağ, penisin dışarıdan gözükmeyen ve vücut içinde kalan kısmının, leğen kemiğine tutunmasını sağlayan bir yapıdır. Penisin vücut dışında gözüken kısmı kadar, bir o kadar da vücut içinde bulunan kısmı vardır. Yani penis boyunun yaklaşık %50’ si vücut içerisinde bulunmaktadır.  Süspansör ligamanın kesilmesi  sonucu, penisin vücut içinde bulunan bu kısmı serbestleşir. İçerdeki kısmın sertbest kalması sonucu, penisin dışarıda görünen boyu da uzar. Bu bağın kesilmesi sonucu yaklaşık 2 ile 5 cm arasında kalıcı bir uzama meydana gelir.

Bu ameliyat deneyim gerektiren bir işlemdir. Ameliyat sırasında penise kan taşıyan damarların ve penisin sertleşmesini sağlayan sinirlerin hasar görmemesi çok önemlidir. Bu yüzden özel bir lazer kullanımı gerekmektedir.  Lazer ile yapılan ameliyatlarda kanama hiç olmamakta ve iyileşme çok daha hızlı şekilde oluşmaktadır.

Süspansör ligaman kesilmesinden sonra,  ameliyatın iyileşme safhasında penisin tekrar aynı kemiğe yapışması söz konusu olabilir. Bu yüzden, ameliyattan sonra 3 ay kadar bir süre ile penisi geren bazı aletler kullanılır. Bu aletler ile penisi kontrollü şeklide gerilerek, penisteki uzama kalıcı bir hale getirilir. Ancak bu cihazlar tek başına kullanıldığında bir işe yaramazlar, mutlaka penis uzatma ameliyatından sonra yardımcı olarak kullanılmalıdır.

Penis uzatma ameliyatı, genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1 saat kadar sürer.  Hasta ertesi gün evine gönderilir. Ameliyattan sonra bir hafta kadar penis sargıda kalır. 6 hafta süreyle cinsel ilişki ve mastürbasyon yasaklanır.  Daha sonra penisteki uzamayı kalıcı hale getirmek için 3 ay süreyle penis uzatıcı cihazlar kullanılır.

Supra-Pubik V-Y Plasti

Bu işlem penis uzatma ameliyatının bir parçasıdır. Penis uzamasına destek olması için, göbeğin altında penis kökünün üzerinde bulunan ve pubis adı verilen bölgede cilde ters Y harfi şeklinde bir kesi yapılıp dikilerek cilt ilerletilir. Ameliyat sonrası bir iki ay içinde bu kesi izi tamamen kaybolur.

Suprapubik Liposuction

Bazı erkeklerde, penis kökünün üzerinde bulunan ve pubis adı verilen bölge yağlanır. Burada biriken yağ, bazen penisin içeri doğru çekilip gömülmesine neden olabilir. Bu durum, mevcut penis boyunun daha kısa görülmesine neden olur. Penis uzatma ameliyatı sırasında bu bölgedeki yağların liposuction yöntemi ile temizlenmesi yaklaşık 1-1,5 cm arasında bir uzama sağlayabilir.

Peno-Skrotal Plasti

Bazı erkeklerde penis ile skrotum adı verilen testis torbasının birleşim yeri anormal olabilir. Bu kişilerde torba derisi penisin ortasına yapışıktır. Hindi boynu görünümü denilen bu durum, görsel açıdan penis boyunun daha kısa olarak algılanmasına neden olur. Buradaki cildin düzeltilmesi sonucu peniste bir uzama algısı elde edilir.

Penisin Kalınlaştırılması

Penis kalınlaştırılması çoğu zaman penis büyütme işlemi ile aynı anda yapılır. Penis kalınlaştırılmasında, en güvenilir dolgu maddesi kişinin kendi dokularından elde edilen yağ grefttidir. Sentetik dolgu malzemelerinin vücut tarafından emilme ve alerjik yan etki oluşturma ihtimali vardır. Bu yüzden penis kalınlaştırma amacıyla çok fazla tercih edilmezler.

Yağ enjeksiyonu işleminden sonra, ilk zamanlar bir miktar erime ve hacim kaybının görülmesi normal bir durumdur.  Ancak enjekte edilen hacmin yaklaşık %60’ı kalıcı olur. Bu işlemin daha iyi sonuç vermesi için 6 ay sonra tekrarlanabilir. Yağ doku enjeksiyonu ile penis çevresinde yaklaşık 1,5-2 cm  kalınlaşma sağlanır.

Doku Mühendisliği ile Penis Uzatma ve Kalınlaştırma

Doku mühendisliği tekniği kullanılarak yapılan penis uzatma ve kalınlaştırma işleminde, vücuttan alınan küçük bir parça bir takım işlemlere tabi tutularak çoğaltılır. Çoğaltılan bu doku, scaffold denilen destek dokusu ile birlikte kişinin penisine nakledilir. Bu ile yöntem penis, alınan ve çoğalan doku miktarı kadar kalınlaşır ve uzar.

Doku mühendisliği yöntemi ile penis uzatma ve kalınlaştırma işleminde kullanılan doku, kişinin kendi dokusu olduğu için, vücudun dokuyu kabul etmeme yani ret etme ihtimali yoktur. Bu yöntem ile elde edilen sonuç, yağ enjeksiyonu yöntemi ile elde edilen sonuca göre daha kalıcıdır.

Hastanede kalış süresi 1-2 gündür. İşlem sonrası 7-10 gün pansuman yapılması gerekir. Ameliyattan iki hafta sonra dokuların tam yapışması ve uzamanın gerilememesi için özel aletler ile günde iki kere 10 dakika boyunca vakum işlemi yapılır.
Deneyimlerimize göre doku mühendisliği ile penis uzatma ve kalınlaştırma, penis büyütme ameliyatlarından en başarılısı ve kozmetik açıdan en iyi sonucun alındığı yöntemdir. Bu yöntem ülkemizde de yakın zamanda uygulanmaya başlanmış ve çok iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.