Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) 

Penil Protez ya da Mutluluk Çubuğu Nedir?

Sertleşme bozukluğu ya da iktidarsızlık tıpta erektil disfonksiyon olarak bilinir.  Sertleşme sorununun tedavisinde ilk seçenek ağız yoluyla alınan bazı ilaçlardır. Bu ilaçların fayda etmemesi durumunda uygulanacak ikinci seçenek penis içine yapılan enjeksiyonlar ve vakum cihazlarıdır. Bir sonraki tedavi seçeneği ise penis protezi takılmasıdır.
Penis protezleri, sertleşme bozukluğu olan erkeklerde son tedavi seçeneği olarak ameliyatla penis içine yerleştirilmek üzere silikondan üretilmiş malzemelerdir.

Penis Protezi Türleri Nelerdir?

Bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki tür penis protezi bulunmaktadır.

Bükülebilir penis protezi, sürekli sert kalan ancak eğilip bükülme özelliği olan protezlerdir. Bu gruptaki protezler sürekli sert olmalarından dolayı doğallıktan uzaktır.

Şişirilebilir penis protezi ise şişirilip söndürülebilen bir mekanizmaya sahiptir. Bunlar iki parçalı ya da üç parçalı olabilir. Bu gruptaki protezler şişirilip indirilebilmesinden dolayı daha doğal bir özelliğe sahiptir. Ayrıca ileride gerekebilecek olası bir prostat ameliyatı ya da idrar yollarına yapılacak endoskopik girişimlerde kolaylık sağlar.

Penis protezi ameliyatı genel ya da bölgesel  (belden aşağı uyuşturma) anestezi ile yapılabilir. Penis protezinde amaç penisin sert hale geçmesini sağlamak ve penisin yukarıya doğru açılanmayı sağlamaktır. Penis protezi, penis boyunda ya da kalınlığında bir artış sağlamaz ve kişinin cinsel isteğini de direkt olarak artırmaz.

Penis Protezinin  Avantajları Nedir?

Penis protezi takılan hastalar, istedikleri zaman cinsel ilişkiye girebilecekler ve ilişkiyi yeterince devam ettirebileceklerdir. Penisteki sertliğin kalıcı olması nedeniyle istenilen her zaman, cinsel ilişki başarıyla gerçekleştirilebilecektir.  Penis protezi takıldıktan sonra, artık cinsel hayatlarında hiçbir şekilde sertleşme sorunu yaşamayacaklar ve yaşlılık döneminde de mutlu bir cinsel hayat sürdürülecektir. Eşlerinin tatmini açısından da penis protezi, diğer tedavi seçenekleri arasında birinci sıradadır.

Penis Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Penis protezi ameliyatı, yerleştirilecek olan protezin tipine göre 45-60 dakika arasında değişebilir. Hastanın ameliyat sonrası hastanede kalış süresi 2 ile 5 gün arasında değişebilir.

Ameliyat Sonrası  Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrası dönemde yaklaşık bir hafta kadar yara yerine su teması olmamalıdır.  En az 6 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir. Cinsel ilişkiye ancak ameliyatı yapan doktorun bu sürenin sonunda yapacağı muayene sonrası vereceği izin ile girilmelidir.

Ateş, peniste ağrı, yara yerinde akıntı, peniste şişlik ve kızarıklık, idrar yapamama ya da idrar yapmada zorlanma gibi durumlarda hemen ameliyatı yapan doktora başvurulmalıdır.

Penis protezi ameliyatının en önemli komplikasyonu enfeksiyon gelişmesidir. Bu yüzden ameliyat sonrası en az 2 gün daha antibiyotiklere devam edilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.