Ereksiyon Bozukluğu Tedavisinde Penil Şok Dalga Tedavisi

Ereksiyon Bozukluğu Tedavisinde Penil Şok Dalga Tedavisi, Böbrek taşlarının tedavisinde kullanılan şok dalga tedavisi (ESWL, Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy) ile aynı mantıkla çalışır. Daha önceleri böbrek taşlarının kırılmasında kullanılmaya başlayan şok dalgalarına benzer dalgalar, son zamanlarda sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) yaşayan hastaların tedavisinde de kullanılmaya başlamıştır. Bu tedavide sertleşme bozukluğu olan hastanın penisine düşük yoğunluklu ESWT (Li-ESWT, Düşük Yoğunluklu Extracorporeal Shock Wave Therapy) uygulanır. Amaç penise olan kan akımını artırmak ve o bölgelerde yeni damar oluşumunu hızlandırmaktır.

Ereksiyon Bozukluğu Tedavisinde Penil Şok Dalga Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bu tedavide hasta sırtüstü yatar pozisyondadır. Penisin her iki yan tarafına ve penisin kök kısmına ultrasona benzer bir cihazla şok dalgaları gönderilir. Uygulanan bölgeye kayganlaştırıcı özel bir jel sıkılır. Bu şok dalgalarının penis dokusuna daha kolay geçişini sağlar.

Penil Şok Dalga Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

Şok dalga tedavisi toplam 4 seans uygulanır. Her seansta yaklaşık 1. 500 şok dalgası gönderilir. Tedavi süresi yaklaşık 20-25 dakika kadardır. Normalde iki seans arası 5 günden az ve 10 günden fazla olmamalıdır. Sertleşme sorununun şiddetine göre toplam seans sayısı 6-12 seans olabilir. Şok dalga tedavisinin olumlu etkilerinin ortaya çıkması için uygulanan son seanstan sonra 3-4 hafta geçmesi gerekir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.