Penis Kanseri Nedir?

Penis kanseri, penisteki hücrelerin kontrol edilemeyen çoğalması sonucu gelişen ve nadir görülen bir kanser türüdür. Daha çok penisin baş ya da gövde kısmından gelişir. Genellikle sünnet olmamış erkeklerde görülen penis kanseri, penis renginde değişik ve penis derisinde kalınlaşma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Penis Kanseri Neden Olur?

Penis kanserinin nedenleri arasında genital siğiller, şeker hastalığı, bağışıklık sistemini bozarak vücut direncini düşüren hastalıklar, sigara kullanımı, AIDS ve sünnet yaptırmamak bulunmaktadır.

Penis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Penis kanserinin ilk belirtisi genellikle penis derisinde görülen kızarıklık, kalınlaşma, renk değişikliği, dökülme, yara ya da siğil benzeri oluşumlardır. Bu değişiklikler daha çok penisin baş kısmında, sünnet olmayanlarda sünnet derisinde ve penis gövdesinde görülür.

Peniste şişme, kitle ya da yumru oluşumu, kasık bölgesindeki lenf bezelerinin büyümesine bağlı olarak kasık bölgesinde şişlikler de görülebilir.

Penis Kanserinin Tanısı Konur?

Penis kanserinden şüphe edildiğinde biyopsi işlemi yapılmalıdır. Çünkü penis kanserinin kesin tanısı biyopsi ile konur. Biyopsi işleminde, penisteki şüpheli alandan ya da aryadan küçük bir parça alınır. Alınan bu doku parçası inceleme için patoloji laboratuvarına gönderilir. Bazen penis kanseri tanısı, kasık bölgesindeki büyümüş lenf bezlerinden alınan iğne biyopsisi ile de konulabilir.

Penis Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Penis kanserinin tedavisi, hastalığın yaygınlık derecesine yani evresine ve kanserin türüne göre değişir.

Bazı hastalarda, penisteki kanserli doku ile birlikte bir miktar sağlam penis dokusunun çıkarılması tedavi için yeterli olabilir. Bazı hastalarda ise penisin tamamının çıkarılması gerekir.

Çıkarılan tümör dokusu, tahlil için patoloji laboratuvarına gönderilir. Kanserin türü ve hastalığın evresine göre, daha sonra ışın tedavisi (radyoterapi) ya da ilaç tedavisi (kemoterapi) gerekebilir.

Penis kanseri tedavisi sonrası dönemde hastalar, vücutta kalmış olabilecek kanser hücrelerin bir süre sonra tekrar ortaya çıkmasını engellemek için takip edilmelidirler. Bu yüzden hastalar belli aralıklarla kontrollere çağrılır. Bu kontroller sırasında genel vücut muayenesi yapılır, gerek duyulması halinde bazı kan testleri ve görüntüleme tetkikleri yapılabilir.

Project s Description

Penis kanseri, penisteki hücrelerin kontrol edilemeyen çoğalması sonucu gelişen ve ...