Küçük Penis Nedir?

Mikropenisküçük penis ya da kısa penis,  gergin haldeki penis uzunluğunun, yaşa göre olamsı gereken ortalama değerden 2,5 standart sapmadan daha küçük olması olarak tanımlanır. Mikropenis, normal yapı ve görünümde olan, ancak normalden daha küçük uzunluktaki penisi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Mikropenisi gömülü penisten ve penis agenezisi ile karıştırmamak gerekir.

Normal Penis Nedir?

Normal erkeklerde penisin boyutları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Yeterli boyuttaki bir penisi tanımlamak için belirtilen ölçütler genel olarak şunlardır: Penisin kişinin ayakta idrar yapmaya izin vermesi, cinsel ilişki için yeterli olması, sosyal açıdan başkaları tarafından görüldüğünde utanç yaratmıyor olması. Ancak yetersiz penis boyutlarını tanımlamak için bu şekilde ölçütler bulunmamaktadır.

Mikropenis bir muayene bulgusudur. Penisin küçük olduğuna karar verebilmek için gerdirilmiş penis uzunluğunu bilmek gerekir. Gerdirilmiş penis uzunluğunu ölçmek için penis gerdirilir ve penis kökünden ucuna kadar olan uzunluk penisin üst yüzünden bir cetvel ile ölçülür.

Penis uzunluğunun 2,5 standart sapmanın altında olan penise küçük penis (mikropenis) denir. 16 yaşından büyük kişilerde ortalama penis uzunluğu 13 santimetredir. Gerdirilmiş durumdayken 9,3 santimetreden kısa olan penislere mikropenis ya da küçük penis denir.

Penis Gelişimi Nasıl Olur?

Penis anne karnında ve doğumdan sonra birçok hormonun etkisiyle büyür. Penisin büyümesinde asıl etkili olan hormon testesteron yani erkeklik hormonudur. Testesteron hormonu, daha etkili şekli olan dihidrotestestoran hormonuna dönüşerek penisin büyümesini sağlar. Dolayısıyla testesteron hormonundaki azalma, testesteronun dihidrotestosterona dönüşümünün azalması ya da penis dokusunun testesteron hormonuna cevapsızlığı küçük penide neden olur.

Mikro Penisin Nedenleri Nelerdir?

Hipogonadotropik HipogonadizimKüçük penisin en sık görülen nedenidir. Beyninde bulunan ve hipotalamus adı verilen bölgeden GnRH (Gonodotropin Relasing Hormon) salgılanır. Bu hormon hipofiz bezinden FSH (Follikül Stümile Edici Hormon) ve LH (Lüteinize Edici Hormon) hormonlarının salınımına yol açar. FSH ve LH hormonları testiste bulunan Leydig hücrelerinden erkeklik hormonu olan testesteron salınımına yol açar. Testesteron ise penisi büyüten hormondur. Çeşitli nedenlerden dolayı GnRH, FSH ve LH hormonlarının salınımının azalması, testesteron hormonunun üretiminde bozukluğa neden olur. Testesteron salınımının azalması da küçük penise yol açar.

Hipergonadotropik HipogonadizimKüçük penisin bir başka nedenidir. GnRH, FSH ve LH hormonlarına, testiste bulunan ve testesteron hormonu üreten Leydig hücrelerinin cevap vermemesi durumudur. Bu yüzden testesteron hormonu salınamaz ve küçük penis oluşur.

Penis Dokusunun Testesteron Hormonuna Cevapsızlığı: Küçük penisin bir başka nedeni de, penis dokusunun testesterona olan duyarsızlığıdır. Testesteronun penisi büyütebilmesi için beş alfa redüktaz enzimi tarafından dihidroepitestestorana (DHET) döndürülmesi lazımdır. Bu enzimin eksik olması durumunda testesteron DHET’a dönüşemez ve penisi büyütemez.

Nedeni Bilinmeyen Küçük Penisler: Bazı küçük penislerin nedeni bilinemez.  Bu kişilerde genellikle adelosan çağında penis büyümesi normale ulaşır.

Kromozom / Genetik Bozukluklar: Bazı kromozom ya da genetik bozukluklar penis küçüklüğü olabilirCinsiyet gelişim bozukluklarıhipospadias inmemiş testis durumları penis küçüklüğü ile birlikte olabilir.

Küçük Penis Tedavisi Nasıldır?

Küçük penisin tedavisi, altta yatan nedene bağlıdır. Eğer küçük penis, hipofiz ya da hipotalamustan salgılanan hormon eksikliğine bağlı ise eksik olan hormonlar verilmelidir.

Erişkin yaşlarda hormon eksikliğine bağlı olamyan mikropenislerde estetik amaçlı düzeltici operasyonlar vardır

Project s Description

Mikropenis, küçük penis ya da kısa penis,  gergin haldeki penis uzunluğunun, yaşa göre ...