Epispadias Sıklığı Nedir?

Epispadias,  idrar kanalının penis üst kısmında açık kalması yani idrar kanalının üst duvarının oluşmaması durumudur. Epispadias sıklıkla mesane ekstrofisi denilen durum ile birlikte görülür. Mesane ekstrofisi ise mesane duvarının karın ön duvarına açılması halidir. Bu duruma ekstrofi ve epispadias kompleksi adı verilir.  Tek başına epispadias olması oldukça nadirdir.

Epispadiasın hafif şeklinde yani idrar deliğinin penis başına yakın olduğu durumlarda, kozmetik görünüm haricinde genellikle bir şikayet yoktur. Kişi idrarını tutabilir ve nadiren idrar kaçırma görülür. İdrar deliğinin açılma noktası penis köküne yaklaştıkça, epispadiasın şiddeti de artar. Bunlarda idrar kaçırma sık görülür. Bazı durumlarda ise idrar kanalı boylu boyunca oluk şeklinde açık olur, pubis kemikleri ise ortadan ikiye ayrıktır.

Epispadias Sıklığı Nedir?

Tek başına epispadias görülmesi oldukça nadirdir bir durumdur. Bu oran erkekte 1/120.000, kızlarda ise 1/450.000 dir. Yaklaşık olarak erkeklerde 5 kat daha fazla görülür.

Epispadias ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Epispadias ameliyatı, idrar tutma problemi olmayan hafif epispadias hastalarında 6-18 aylık iken, tam epispadiası olan hastalarda ise 3-4 yaşında yapılmalıdır.

Epispadias Ameliyatı

Epispadias ameliyatında amaç; erkek çocuklarda idrar kanalının penisin ucuna, kız çocuklarda ise klitorisin arkasına ve vajen iç dudakların arasına taşınması, penisin kozmetik açıdan kabul edilebilir bir şekilde düzeltilmesi, kızlarda klitorisin tek parça haline getirilip dudakların cinsel ilişkiyi zorlamayacak bir şekilde düzeltilmesi, idrar tutma mekanizmasının düzeltilmesi ve böbreklerin korunmasıdır.

Project s Description

Epispadias,  idrar kanalının penis üst kısmında açık kalması yani idrar ...

Release Date:

11/26/2019

Client:

Epispadias

Author:

Epispadias