Penis Kırılması Nedir?

Penis kırılması, tıp dilindeki ismiyle penis fraktürü, ereksiyon halindeki penisin bir darbe neticesinde, içine dolan kan sayesinde penis sertleşmesini sağlayan korpus kavernosumların yırtılması durumudur. Penis kırılmasının en önemli belirtisi peniste morarma, şekil bozukluğu ve şişme meydana gelmesidir.

Normalde penis içerisinde üç adet silindir şeklinde yapı bulunur. Bunlar; korpus kavernozum adı verilen, içine kanın hücum etmesiyle penisin ereksiyonunu sağlayan iki adet süngerimsi doku ile içinden idrar kanalının geçtiği ve korpus spongiozum adı verilen bir adet süngerimsi dokudur.

Penis kırılması, korpus kavernozumların içi kan ile dolu iken yani penis ereksiyon halinde iken meydana gelir. Yumuşak bir peniste kırılma olayı görülmez.   Darbenin şiddetine göre aynı anda korpus spongiozum da zarar görebilir ve idrar kanalı yaralanması oluşabilir.

Penis kırılması çoğu kez, zorlu cinsel ilişki, yataktan ereksiyon halindeki penis üzerine düşme, mastürbasyon ya da cinsel ilişki sırasında penisin zorlanıp aşırı eğilmesine bağlı olarak meydana gelir. Cinsel ilişki sırasında penis kırılması daha çok partnerin üstte olduğu pozisyonda sert hareketler sırasında oluşur.

Penis kırılması genellikle 35-40 yaşlarında görülür. Genellikle hastalar acil olarak doktora başvururlar.  Şişe kırılmasına benzer bir ses duyulur ve peniste ağrı, aniden yumuşama, morarma ve şişlik oluşur. İdrar kanalının yaralandığı durumlarda, penis ucundan kan gelmesi, kanlı idrar, idrar akımında azalma ya da idrar yapamama durumu ortaya çıkabilir. Penis kırılması olan hastalarda tanı genelde yapılan muayene sonucu konur.

Penis Kırılmasının Tedavisi Nasıldır?

Penis kırılması şüphesi olduğunda mutlaka acilen bir üroloji doktoruna başvurulması gerekir. Yapılan muayene ve tetkikler neticesinde, penis kırılması tanısı konulduktan sonra peniste gelişen kırığın derecesine göre tıbbi tedavi ya da ameliyat işlemi uygulanır.

Hastanın yapılan muayenesinde peniste şişlik ve eğrilik olması durumunda genellikle ameliyat işlemi uygulanır. Penis ucundan kan gelmesi ve idrar yapamama gibi durumlarda idrar yolu yaralanması düşünülerek ameliyat edilmelidir.

Peniste şişlik ve eğrilik yok ancak kırılma sesi duyduğunu ağrı olduğunu söylüyorsa, bandaj ve ilaç tedavisi uygulanarak hasta takip edilir.

Ameliyat esnasında yırtılan dokular tamir edilir, eğer damarlarda yaralanma varsa bu damarlar mikroskop altında tekrar dikilmelidir. İdrar kanalında yaralanma varsa yaralanan bölgenin tamiri yapılmalıdır.

Project s Description

Penis kırılması, tıp dilindeki ismiyle penis fraktürü, ereksiyon halindeki penisin ...

Release Date:

11/25/2019

Client:

Voka Madison

Author:

Daniel