Hipospadias (Yarım Sünnet) Nedir?

Hipospadias (Yarım Sünnet) Nedir?

Hipospadias ya da halk arasında bilinen adıyla yarım sünnet, erkek çocuklarda en sık görülen doğumsal bozukluklardan biridir. Hipospadias, erkek çocuklarda penisin ucunda bulunan idrar deliğinin, penisin alt tarafında olması durumudur. İdrar deliği, olması gereken yerden ne kadar uzaksa sorun o kadar büyük olur. Genellikle sünnet derisinin alt tarafı olmaz, bu yüzden çocuk sanki sünnet olmuş gibi doğar. Ancak bazen sünnet derisi normal olarak gelişir ve hastalık daha geç fark edilir.

Yaklaşık her 300 erkek çocukta 1 sıklığında gözükür. Tedavisi ameliyattır. Ameliyat işlemi üroloji, çocuk ürolojisi ve çocuk cerrahisi uzmanı tarafından uygulanır.  Yaklaşık 200 civarında ameliyat tekniği tanımlanmıştır.

Hipospadiasın Belirtileri Nelerdir?

Hipospadiaslı olarak dünyaya gelen çocuklar, hiç bir zaman idrarını ileriye doğru yapamazlar. Bu çocuklar idrarlarını bacaklarına doğru yapar. Penisin ucunda bulunan ve karşıdan bakıldığında normal gibi görünen idrar deliği, aslında kapalıdır ve o delikten idrar çıkışı olmaz.

Genellikle anne ve babalar, sünnet derisinin tam olmadığı ve idrarın penisin alt tarafındaki bir delikten çıktığını fark ederek doktora başvururlar. Ancak bazen hastalık çocuk sünnet olana kadar fark edilmeyebilir.

Hipospadiaslı bir çocukta görülen başlıca belirtiler şunlardır;

  • İdrar kanalının penisin alt yüzünde, olması gereken yerden daha geride olması
  • Penis başının eğri durması
  • Sünnet derisinin penis başının alt yüzündeki kısmının olmaması
  • Penis sertleştiğinde penisin aşağıya doğru eğrilmesi
  • İdrarın ileriye doğru fırlamaması
  • İdrar yaparken oturmak zorunda kalınması

Hipospadias Tedavisi Nasıldır?

Hipospadiasın tedavisi ameliyattır. Tedavi edilmeyen çocuklarda ileri dönemlerde kısırlık sorunu görülebilir. Hipospadiasın cerrahi tedavisinde doktorun deneyimi çok önemlidir. Ameliyat bu konuda deneyimli üroloji ve çocuk cerrahisi uzmanlarınca yapılır. Ameliyat büyüteçli gözlükler ve çok ince özel iplikler kullanılarak yapılır. Ameliyat sırasında, eğer peniste eğrilik varsa bu eğrilik düzeltilir. Daha sonra sünnet derisi kullanılarak yapılan bir tünel ile idrar kanalı penis ucuna kadar uzatılır. Böylece artık ameliyattan sonra idrar, penis ucundan çıkar.

Leave a Comment

Your email address will not be published.